Uncategorized

Lavanta Uçucu Yağı Nedir ? Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

lavanta-yağının-faydaları-nelerdir

Lavanta yağının faydaları nelerdir ?  Lavanta bitkisi, özellikle de çiçekler, hoş bir koku yayarak rahatlama ve sakinleşme hissi veren bir yağ içerir. Lavanta yağı, stresi yaşıyor, uyku güvenliğini artırmaya, ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Lavanta Yağı Nedir?

Lavanta yağı, lavanta bitkisinden elde edilen bir yağdır. Lavanta bitkisi, özellikle de Fransa ve İspanya’daki lavanta tarlalarında yetiştirilir. Yağ, bu çiçeklerden buhar damıtma yöntemi ile elde edilir. Lavanta yağı, hoş bir kokuya sahiptir ve aromaterapi uygulamalarında kullanılmaktadır.

Lavanta Yağının Faydaları

1. Stres Azaltır

Lavanta yağı, stresi güçlendirmeye yardımcı olabilir. Araştırmalar, lavanta yağının kaygı belirtilerini seçtiklerini ve sakinleştirici büyümeye sahip olduğunu gösteriyor.

2. Uyku Kalitesini Artırır

Lavanta yağı, uyku güvenliğini arttırmaya yardımcı olabilir. Araştırmalar, lavanta yağının uykusuzluğu olan kişilerin uyku süresini artırdığını ve kullanım dalma süresini kısalttığını göstermektedir.

3. Ağrıyı Hafifletir

Lavanta yağı, ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Baş ağrısı, kas ağrısı ve romatizma gibi birçok ağrı türü iyi gelir.

Lavanta Yağı Nasıl Kullanılır?

Lavanta yağı, birçok farklı şekilde kullanılabilir. İşte bazı örnekler:

  1. Masaj yağı: Lavanta yağı, taşıyıcı bir yağ ile karıştırılıp masaj yağı olarak kullanılabilir.
  2. Banyo: Lavanta yağı, birkaç damla sıcak banyo suyuna eklenerek kullanılabilir.
  3. Yayıcı: Lavanta yağı, bir difüzör içinde kullanılan kullanılan havasını tazeleyebilirsiniz.
  4. Doğrudan kullanım: Lavanta yağı, doğrudan kullanmak ciltte hasara neden olabileceğinden önce bir taşıyıcı yağ ile karıştırılmalıdır.

Lavanta yağı, stresi azaltır, uyku bakımları ve ağrıyı hafifletir. Bu nedenle, birçok kişi tarafından aromaterapi uygulamalarında kullanılmaktadır. Ancak, lavanta yağı herhangi bir bakım tedavisi yerine kullanılmamalıdır. Herhangi bir sağlık sorunu için bir doktora kullanımı önemlidir.

LAVANTA YAĞI NASIL ELDE EDİLİR ?

Elde ediliş şekline göre yağları iki gruba ayırın. Bunlardan birincisi “soğuk sıkım” yöntemi ile elde edilen kullanım yağları, diğeri ise “buhar distilasyonu” yöntemi ile elde edilen çalıştırma yağlarıdır.Lavanta kullanım yağı da genellikle buhar damıtma yöntemi ile elde edilir. Bu yöntemde, lavanta bitkisinin çiçeklerinin ve yayılmasının su buharı ile işlenir ve bu buharın yoğunlaştırılması sonucu yağ elde edilir.Genellikle lavanta bitkisi hasat edilir ve çiçekleri ve çiçekleri ayrılır. Daha sonra bu bitki parçaları su buharı ile işlenir. Bu işlem sırasında bitki parçalarından elde edilen yağlar buharlaşır ve su buharı ile birlikte taşınarak bir soğutucu sisteme yönlendirilir. Soğutucu sistemi su buharı yoğunlaştırılır ve üzerindeki yağların su üzerindeki yönü.Elde edilen yağ, en fazla cam şişelerde muhafaza edilir ve muhafaza edilir. Lavanta kullanım yağı, çeşitli aromaterapi uygulamalarında kullanılan ve birçok sağlık tedavisinden etkili olduğu bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir