Doğal taşlar ve Faydaları

Turkuaz Taşı Ne İşe Yarar ?

Turkuaz, birçok kültürde uzun zamandır değer verilen popüler bir değerli taştır. Şans, barış ve koruma getirdiği söylenir ve aynı zamanda Aralık ayı ile ilişkili doğum taşlarından biridir.

Turkuaz, mavi renginin güzelliğinden daha fazlasını sunar. Evinizin feng shui’sini geliştirmek için turkuazın onarıcı enerjisini keşfedin .

Turkuaz Nedir?

Turkuaz rengi maviden yeşile kadar değişen opak bir taştır. En değerli turkuaz taşlar genellikle daha pürüzsüz, düz bir renge sahipken, birçok taşta kahverengi damarlar bulunur. Çeşitli feng shui uygulamaları için faydalı olabilecek sakinleştirici, yatıştırıcı, koruyucu bir enerjiye sahiptir . Turkuaz kelimesi, muhtemelen taşın Orta Çağ Avrupa’sına Türk kaynakları tarafından tanıtılmasından dolayı “Türk” anlamına gelen Fransızca bir kelimeden gelmektedir.

Turkuazın Özellikleri

  • Renk : Mavi, yeşil
  • Çakra : Boğaz, üçüncü göz
  • Sayı : Titreşim 1’e kadar
  • Gezegen : Jüpiter, Venüs, Neptün
  • Zodyak : Akrep, Yay, Balık, Tavşan
  • Bagua bölgeleri : Zhen, Qian
  • Elementler : Ahşap, metal
  • Menşei : Afganistan, Arap Yarımadası, Çin, Mısır, Fransa, İran, Meksika, Peru, Polonya, Rusya, Tibet, Amerika Birleşik Devletleri

Turkuazın Anlamı ve Kullanım Alanları

Turkuaz, bunalmış hissettiğinizde veya meditasyona yardımcı olmak için onu harika bir taş yapan sakinleştirici, topraklayıcı bir enerjiye sahiptir . Cenneti ve yeri birbirine bağladığı ve manevi dünyayla bağlantı kurmamıza yardım ettiği söylenir. Turkuaz, sezgiyle olan bağımızı güçlendirebilir ve aynı zamanda koruma ve arınma için de faydalıdır. 

Turkuazın boğaz çakrasıyla güçlü bir bağlantısı vardır ve iletişimi ve ifadeyi geliştirmeye yardımcı olur. Ayrıca tüm çakraları hizalar ve genellikle şifa amaçlı kullanılır. Turkuaz ayrıca sevgiye ve bağışlamaya daha açık olmamıza ve kendi kendini sabote etme kalıplarından kurtulmamıza yardımcı olabilir. Duyguları çok dengeliyor, daha sakin ve rahat hissetmemize yardımcı oluyor.

turkuaz
 Ladin / Kara Riley 

Feng Shui’deki Kullanımlar

Ahşap Elemanı Etkinleştir

Feng shui’de beş elementle çalışırız : odun, ateş, toprak, metal ve su. Bu öğelerin her biri farklı nitelik ve enerji türlerini temsil eder ve daha fazla denge oluşturmak ve o öğenin niteliklerini etkinleştirmek için genellikle bir eve belirli bir öğe ekleriz.

Ahşabın elementi nezaket, büyüme ve restorasyon ile bağlantılıdır ve mavi, yeşil ve deniz mavisi renkleri ile ifade edilir. Evinizde odun enerjisini harekete geçirmenin bir yolu, turkuaz gibi mavi veya yeşil kristaller eklemektir. Evinize bir parça turkuaz yerleştirirken, ahşap element niteliklerini hayatınıza davet etmeye niyet edin.  

Meditasyon Alanınızı Etkinleştirin

Turkuaz duyguları dengelediği için meditasyon yapmak için harika bir taştır. Sakinleştirici bir enerjiye sahip olmanın yanı sıra, ruhsal uygulamalar sırasında yeryüzünde kalmamıza da yardımcı olur. Evinizin meditasyon yapmayı sevdiğiniz kısmına bir parça turkuaz yerleştirmeyi deneyin ve uygulamaya başlarken her gün taşa bağlanın.

evde turkuaz yerleştirme
 Ladin / Kara Riley 

Yeni Başlangıçlar Alanınızı Etkinleştirin

Çince’de Zhen olarak adlandırılan Yeni Başlangıçlar alanı, feng shui bagua haritasının ahşap elementiyle ilgili bölümlerinden biridir . Yeni bir proje başlatmak için destek istiyorsanız bu alanı etkinleştirmek isteyebilirsiniz. Turkuaz gibi mavi ve yeşil taşları bu alana yerleştirmek bu alanı harekete geçirmenin bir yoludur. Genellikle yeni bir şeye başladığımızda, önümüze çıkabilecek eski kalıpları da serbest bırakmamız gerekir, bu nedenle turkuazın olumsuzlukları ve blokları kaldırma yeteneği bu alanda özellikle destekleyici olabilir.

Yatak Odasında Sakinleştirici Enerjiyi Davet Edin

Yatak odanız, evinizin en dingin, sakinleştirici enerjiye sahip olmak istediğiniz bölümüdür. Özellikle evden çalışıyorsanız veya genellikle evde enerjinize ihtiyaç duyan çocuklarınız veya diğer aile üyeleriniz varsa, gerçekten rahatlayabileceğiniz bir alana sahip olmak önemlidir. 

Ev Ofisinizi Etkinleştirin

Feng shui’de evinizin farklı bölümleri hayatınızın farklı yönlerini temsil eder ve ofisiniz kariyerinizle bağlantılıdır. Turkuazın topraklayıcı, sakinleştirici enerjisi nedeniyle, odaklanmanıza yardımcı olmak için bir ev ofisine yardımcı olabilir. Turkuaz’ın iletişimi ve yaratıcılığı geliştirme yeteneği de yardımcı olabilir, bu nedenle ev ofisinize bir parça turkuaz yerleştirmek bu nitelikleri işinize getirmenize yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir